Bezpieczeństwo produktów dla dzieci
Wszyscy wiemy, jak bardzo ważna jest kwestia bezpieczeństwa produktów dla dzieci i niemowląt. Rodzice mają obecnie nieograniczony wybór produktów dziecięcych, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jaki procent z nich jest tak naprawdę bezpieczny, przetestowany i z pełną odpowiedzialnością dopuszczony do sprzedaży?
ZABAWKI
Czym właściwie jest zabawka? Jak sprawdzić, czy dany produkt podlega pod znak CE?
W przypadku zabawek istnieją przepisy, które jednoznacznie określają, jak zapewnić bezpieczeństwo użytkowania zabawek oraz jak je udowodnić. Wymagania bezpieczeństwa dla zabawek oraz ich producentów jasno określa tzw. Dyrektywa zabawkowa TOYS 2009/48/WE mająca zastosowanie do każdego wyrobu zaprojektowanego i przeznaczonego do zabawy przez dzieci do lat 14. Każdy produkt, który został stworzony z myślą o tym, że dziecko ma się nim bawić, będzie zabawką. Każdy, również rękodzieło. Zabawką będzie również produkt, który przypomina zabawkę z uwagi na swoje cechy charakterystyczne. Jeśli producent ma w planach wprowadzenie do obrotu wyrobu noszącego cechy zabawki, musi nadać na nią oznaczenie CE i spełnić kryteria określone w dyrektywie zabawkowej.
Pod jakie przepisy podlegają zabawki?
Zabawki wprowadzone do obrotu na terenie Unii Europejskiej muszą spełnić przepisy dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE (zgodność z normami EN 71)
- norma EN 71-1 Bezpieczeństwo zabawek -- Część 1: Właściwości mechaniczne i fizyczne,
- norma EN 71-2 Bezpieczeństwo zabawek -- Część 2: Palność,
- norma EN 71-3 Bezpieczeństwo zabawek -- Część 3: Migracja określonych pierwiastków
Zabawki dla naszych pociech mają być ładne, cieszące oko, przytulne i .. kochane przez dzieci. Ale to nie wystarczy! W kontekście bezpieczeństwa najmłodszych, nie ma miejsca na niedomówienia i najmniejsze ryzyko, musimy mieć 100% pewności, że nasze produkty są odpowiednie, bezpieczne i że w żadnym stopniu nie zagrażają Państwa pociechom. Dlatego też produkowane przez Cotton & Sweets zabawki są poddawane restrykcyjnym testom w specjalistycznym Instytucie badawczym. Gwarantujemy to Deklaracją zgodności z Dyrektywą zabawkową 2009/48/WE oznaczając produkt znakiem CE.
Jak wygląda proces nadawania znaku CE?
- W pierwszym etapie konieczne jest zebranie dokumentacji wymaganej przez dyrektywę zabawkową, szczegółowy opis danego produktu i zakwalifikowanie go do odpowiednich badań na podstawie przeprowadzonej analizy zagrożeń
- Następnie należy udowodnić bezpieczeństwo zabawki – tutaj następuje proces przeprowadzania restrykcyjnych testów zabawki zgodnie z normami EN 71. Wykonanie badań bezpieczeństwa na normy EN 71 jest ważnym etapem w nadaniu oznaczenia CE na zabawki i bez niego nie można legalnie wprowadzić zabawki do obrotu.
- W kolejnym kroku producent wydaje deklarację zgodności produktu z obowiązującymi przepisami.
- Umieszczenie na zabawce odpowiednich ostrzeżeń i oznaczeń (CE).
Chcecie wiedzieć, co dzieje się z zabawką, która trafia do badań? To bardzo interesujący proces! Nasze zabawki mają za sobą liczne testy, między innymi:
Badanie pomiaru
Próba skręcania
Próba rozciągania szwów i materiałów
Spadanie z wysokości
Próba udarności
Próba materiałów
Próby palności
Badanie migracji pierwiastków chemicznych
Badanie na zawartość środków opóźniających palenie
Wszystkie próby zakończone sukcesem, dzięki czemu mamy pewność, że w ręce Państwa dzieci trafiają bezpieczne produkty najwyższej możliwej jakości.
Poznaj certyfikowane zabawki i akcesoria dla dzieci
Dzień dziecka tuż tuż! Jeszcze zdążysz zrobić zakuoy w naszym sklepie internetowym